Príde Bratislava o peniaze?

Autor: Drahomír Stránsky | 21.11.2016 o 19:19 | Karma článku: 4,84 | Prečítané:  1938x

To je otázka, ktorá vznikla počas diskusií k rozporuplnej téme o miestnom poplatku za rozvoj. Komunálni analytici tvrdia, že zavedením najväčšej sadzby za m2 mesto získa 15 miliónov ročne, no je tomu v skutočnosti tak?

Poplatok za miestny rozvoj, poplatok proti rozvoju či developerský poplatok je témou, ktorá v poslednom období rozvírila politickú hladinu. Zákon, ktorý má prinútiť developerov aby platili viac, krása! No ani v tomto prípade to nie je tak, ako hovorí staré príslovie, „nie je všetko zlato, čo sa blyští“. Tento na oko dobrý zákon, tzv. náhubok pre developera má viac chýb než sa na prvý pohľad zdá. Prípadnú výšku poplatku má zaplatiť developer, no tá sa mu vie vrátiť. On sa môže rozhodnúť premietnuť výšku poplatku do ceny bytu, alebo nebytového priestoru. Okrem iného budú poplatkom zaťažení aj investori, ktorí na území mesta vytvoria stabilné pracovné miesta (výrobné haly a pod.), neziskové objekty (napr. detské domovy, škôlky, domovy dôchodcov a pod.), ihriská, poľnohospodárske budovy, chaty, záhradné chaty a iné. Celkom široká škála. Nie každý si však bude môcť dovoliť niečo stavať na území Bratislavy, keď má navyše zaplatiť za 1m2 35€. To sa pri menších investíciách ani neoplatí. Okrem toho vyzbierané peniaze nemusia byť použité na potrebné ciele. Keď bude potrebné obnoviť cestnú komunikáciu je dosť pravdepodobné, že starosta peniaze použije na opravu školy. Hotový galimatiáš. Prečo však 35€ za m2? No lebo v Bratislave chcú všetci peniaze, aspoň tí čo o nich rozhodujú. Pretože je zjavne pre nich lepšie vypýtať čo najviac a to bez výnimky! Napriek tomu, že táto téma sa otvorila neskoršie vďaka článku, kde boli vyspovedaní starostovia mestských častí, sú všetci, ktorí sú za zrušenie tohto chybného zákona označovaní za developerov. 

Zatiaľ to však vyzerá, že by mala Bratislava teda iba získať viac peňazí (napr. na korupciu). Jedine, že by nie. Veľa investorov si dvakrát rozmyslí či svoje výrobné haly presunie na územie Bratislavy. Jeden múdry právnik raz povedal, že poplatok prinesie Bratislave 15 miliónov eur ročne. Doteraz však nikto netuší ako na to došiel. Podľa viacerých výstupov tohto renomovaného „analytika“ je možné, že k tejto sume prišiel vynásobením slnečnej energie s dažďom. No popri všetkých výpočtoch nepomyslel na vyvolané investície. Tie sú podľa niektorých starostov veľmi potrebné (http://www.rudolfkusy.sk/vyvolane-investicie-su-nevyhnutnostou/) aj keď teraz chcú radšej poplatok z ktorého sa robí lepšie kampaň. No vyvolané investície vo väčšine prípadoch prevyšujú možnú požadovanú sumu z poplatku. Prečo by teda mal developer, alebo investor platiť vyvolané investície, keď zaplatí poplatok? Takže menšia suma, nahradí väčšiu a ešte sa aj zvýšia ceny nehnuteľností. Keď chceme byť akýmikoľvek dobrými analytikmi musíme priznať, že 15 miliónov ročne mesto určite nezíska. Jeden rok to môže byť 10 a druhý 7. Pre viacero chýb sa snažia poslanci na hradnom kopci, ale aj v mestskom zastupiteľstve zákon pripraviť nanovo, tak aby opäť netrpeli ľudia. Ale pre krvavé oči niektorých, sa ľahko môže stať, že Bratislava príde o peniaze.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kaliňák sa krízy stráni, po dlhom čase sa ho netýka

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke. Či by bol za odvolanie Plavčana, dosiaľ nepovedal.

Autorská strana Petra Schutza

Obama nechal Trumpovi problém

Nevypočítateľný a cholerický premiér, ktorý mení pozície cez noc, nie je lepši než bláznivý predseda parlamentu.


Už ste čítali?