Chodci sa popri cyklistoch stávajú ohrozeným druhom

Autor: Drahomír Stránsky | 31.5.2016 o 15:06 | (upravené 31.5.2016 o 16:04) Karma článku: 10,32 | Prečítané:  5700x

Zatiaľ čo na ceste je cyklista ohrozený neohľaduplnými vodičmi, na  chodníkov sa stáva ohrozením pre chodcov.

Na jednu stranu je dobré, že cyklistická úroveň sa u nás zlepšuje, no na druhej strane to škodí iba chodcom. Zatiaľ čo cyklista lobuje za viac cyklotrás, ohľaduplnosť a ostatné lepšie podmienky, bežný chodec ostáva v nevýhode.

O problémoch s rozvojom cyklistiky sa toho napísalo už veľa. Či už to robili aktivisti alebo jednoducho odporcovia automobilovej dopravy. Je pravda, že tá automobilová sa stáva čoraz väčšou záťažou, ale práve cyklisti sú tí, čo by kvôli problémom tej cestnej dopravy mali myslieť aj na potreby chodcov. Cyklistom sa snažia úrady vytvárať vhodné podmienky aj na ceste, aj na chodníku. Na ceste si cyklista dáva pozor a rovnako majú dávať pozor aj vodiči aut. No v prípade peších zón to tak nie vždy býva. Cyklista, ktorý vie, že už mu väčšie ohrozenie nehrozí, sa správa inak na chodníku ako na ceste. A vtedy trpia chodci. Tí sa musia uhýbať bezohľadným cyklistom alebo prispôsobovať sa ich dopravným značeniam. To by chodca mohol rovnako požadovať aby sa cyklisti prispôsobili naším spôsobom na chodníkoch.

Je ale pravda, že na každej strane sú bezohľadní ľudia, ale treba si tiež uvedomiť, že na chodníkoch sú cyklisti vždy tými silnejšími. Preto ma vcelku prekvapuje a zaráža, že keď sa diskutuje o cestných komunikáciách, chodníkoch a nových cyklotrasách, prečo nediskutujú aj chodci, ktorí preferujú mestom sa prechádzať, hoci aj na väčšie vzdialenosti. Dobrým príkladom je novopostavený Starý most. Smerom z mesta na druhú stranu Dunaja je všetko v poriadku, horšie je to však už v mieste, kde most končí. A to aj na Farského a Bosákovej. Tam je jasné, že bude dochádzať k stretom medzi cyklistami a chodcami. Dúfajme však, že sa nič zlé nestane. Ako chodcu ma veľmi štve, že úrady nás hádžu až na posledné miesto.

Tajne však dúfam, že už to pri možných nových trasách tak nebude a cyklisti si začnú uvedomovať, že my (chodci) sme tí slabší. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kaliňák sa krízy stráni, po dlhom čase sa ho netýka

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke. Či by bol za odvolanie Plavčana, dosiaľ nepovedal.

Autorská strana Petra Schutza

Obama nechal Trumpovi problém

Nevypočítateľný a cholerický premiér, ktorý mení pozície cez noc, nie je lepši než bláznivý predseda parlamentu.


Už ste čítali?