Staré Mesto odtrhnuté od časti príjmov

Autor: Drahomír Stránsky | 20.5.2016 o 13:41 | Karma článku: 3,95 | Prečítané:  1547x

Mestská časť Staré Mesto by v prípade vplyvu na miestny cestovný ruch mohla navýšiť príjmy. Zatiaľ len znáša výdaje.

Aj keď ide o staršiu tému je potrebné sa k nej vrátiť. Z hľadiska turizmu najvýznamnejšia mestská časť  Staré Mesto nemá žiaden vplyv na rozvoj cestovného ruchu a tým pádom stráca príjmy z ktorých by mohli profitovať obyvatelia mestskej časti.

V októbri minulého roku starosta SM Rado Števčík avizoval, že mestská časť by rada vstúpila do Bratislavskej organizácie cestovného ruchu (BTB). Staré Mesto by tak mohlo získať vplyv na rozvoj cestovného ruchu a okrem toho aj zasahovať do zlepšenia tvorby príjmov pre mestskú časť. Staromešťania v takomto režime zatiaľ iba strácajú.  Je jasné, že tu hrajú vyššie záujmy a preto sa aj stalo, že mestská časť nebola prijatá ako člen BTB aj keď o to starosta Števčík žiadal opakovane. Čo je však horšie samotná organizácia nevytvára ani nejakú možnosť Starému Mestu  vybrať potrebné miesta, alebo akcie pre investíciu, z ktorej by mali prospech predovšetkým miestni. Preto sa netreba čudovať ani rozhodnutiu mestskej časti, že by si v prípade (ďalšieho) neschválenia členstva v BTB založila vlastnú organizáciu cestovného ruchu. Dá sa však predpokladať, že aj takúto činnosť by sa vedenia hl. mesta snažilo sabotovať. A to z dôvodu, že by sa peniaze zo súčasnej BTB mohli preliať do tej miestnej. Aj keď je každá mestská časť niečím významná, ťažko sa im súperi s centrom mesta, ktoré je zároveň aj historickým a kultúrnym centrom. Masy turistov chodia práve sem. Ak by sa tieto tržby presunuli na Staré Mesto ostatní by vo veľkom stratili. Zrejme to však Magistrát spoločne s BTB asi chcú.

Posledná známa správa o neprijatí členstva SM do BTB prišla v marci a od vtedy sa o tom moc nediskutovalo, preto by ma zaujímalo či aj vedenie Starého Mesta má chuť sa pohnúť dopredu, alebo to ostane iba pri sľuboch. Je potrebné rozvíjať cestovný ruch v čo najväčšom meradle. Aj keď to bude zo začiatku ťažké, výsledkom môže byť, že mestská časť  bude mať väčšie príjmy a časom sa bude môcť rozvíjať aj cestovný ruch v iných častiach. Tým okrajovým by to rozhodne prospelo.

Ak však Staré Mesto bude teraz hrať mŕtveho chrobáka dostanú sa Staromešťania opäť nikam. V rukách to starosta Števčík spoločne s poslancami. Len potom bude záležať aj na Magistráte. Ak tam budú mať vedúce pozície tí istí ľudia ako doteraz, tak sa budeme celé volebné obdobie môcť tešiť len z otvorenia Starého mosta. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kaliňák sa krízy stráni, po dlhom čase sa ho netýka

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke. Či by bol za odvolanie Plavčana, dosiaľ nepovedal.

Autorská strana Petra Schutza

Obama nechal Trumpovi problém

Nevypočítateľný a cholerický premiér, ktorý mení pozície cez noc, nie je lepši než bláznivý predseda parlamentu.


Už ste čítali?