Viac peňazí neznamená lepšie investície

Autor: Drahomír Stránsky | 19.9.2016 o 13:01 | Karma článku: 2,56 | Prečítané:  887x

Za dlhé roky zlých poslancov a primátorov sme si nejak zvykli, že frázy typu „zvýšenie daní“ a „zavedenie poplatku“ sú tým správnym nástrojom na získanie peňazí do kasy.

Peniaze neboli, nie sú, ale raz budú. Aspoň takto tvrdia opakovane novozvolení poslanci, alebo primátori miest a obcí. Predchodcovia sú vždy tí zlí a oni teraz musia šetriť. Zistia, že mestá a obce sú poddimenzované a preto jedinou záchranou je zvýšiť ich príjem. No ako to býva zvykom, tak iba na úkor bežných ľudí. Poslanci na Hradnom kopci si výplatu neznížia „pretože si ju zaslúžia“ a poslanci mestských zastupiteľstiev skôr holdujú výhodným dohodám.

Dane sú na Slovensku obrovským strašiakom. Iba v 0,01 prípade sa stane, že môže klesnúť, ale to zrejme iba v prípade potravín typu jeseter a kaviár. Vo väčšine ide zvyšovanie, či je to poplatok pri kúpe niečoho, alebo samotné navýšenie už existujúcej dane. Na meste si to regulujú a posledne sa tak v Bratislave podarila zdvihnúť daň z nehnuteľnosti. Samozrejme zvyšuje sa iba preto aby sa zvýšila kvalita mesta, pretože viac peňazí znamená aj viac investícií. No z príkladu vieme, že tie investície nebývajú zväčša rozumné. Ak mesto, mestské časti a obce dokážu organizovať vinobrania, kultúrne slávnosti, hody a iné kultúrne podujatia mali by vedieť zvládať aj ukorigovať výkyvy v kase.

Z výsledkov vieme, že dobrý hospodár, alebo manažér mestu chýba. Peniaze chýbajú, ale i tak predáme historickú budovu za euro. Peniaze chýbajú, ale i tak nepredáme pozemky pod plánovaným obchvatom až nakoniec príde k vyvlastneniu a potom už mesto nedostane nič. Ale chcem poplatok za rozvoj, ktorého myšlienka sa tak obrátila, že bude primátorovi a starostom jedno kto to zaplatí. Poplatok za rozvoj, známy tiež pod menom náhubok pre developéra neznamená, že ho nejako zabrzdí. V niektorých prípadov mu môže pomôcť. Poplatok sa odrazí na cene bytu, ktorý si kúpi záujemca. Developér týmto spôsobom odvedie nejaké peniaze do mestskej kasy, ale na úkor kupujúceho. Zároveň mu vzniká výhoda, že nedostane podmienky od mesta. Ak už zapaltí poplatok mestu, to si môže ťažko nárokovať aby v blízkosti svojej stavby vybudoval ihrisko, cestu, alebo pod. Na svojom pozemku bude mať voľnú ruku a ostatné ho nemusí zaujímať.

Čo je však smutnejšie peniaze z poplatku dávajú mestám, obciam a mestským častiam veľkú slobodu. Peniaze môžu využiť na úhradu kapitálových výdavkov spojených so stavbou komunikácií, športových a kultúrnych zariadení, nových bytoviek a pod. A rozhodnúť majú o tom tí čo budú sedieť na primátorskej stoličke a stoličkách starostov. Ďakujeme pekne. Pri doterajších skúsenostiach s hospodárením z financií, ktoré tvoria základ pokladne sa toho moc nespravilo a ak áno tak nie to čo by bolo ľuďom na prospech. Limuzína, kolotoče a iný druh zábavy to rozhodne nie sú. Miesto bytov sa budú stavať školy, miesto škôl komunikácie, miesto komunikácií divadlo a pod. Nikto zatiaľ neurčil záruky v zákone o poplatku za rozvoj. A preto sa z náhubku pre developérov stáva ďalšia zaťažujúca situácia pre ľudí, ktorí sa rozhodli tu ešte bývať. Investovať sa bude do rozvoju, ktorému ustúpi aj zvyšok mestskej zelene až nakoniec kvôli zlepšeniu dopravnej situácie bude musieť vzniknúť povinná daň za prepravu. Pretože z niečoho treba tie cestné komunikácie opravovať.

Nič nie je isté, iba dane a poplatky. Smrť musí počkať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Dva návody, ako uspieť s novou politickou stranou

Zdá sa, že slovenský volič si bude musieť ešte nejaký čas vystačiť s dnešnou ponukou. Ibaže by Babiš založil pobočku ANO v Bratislave

KOMENTÁRE

Trúfalosť Ruska v Sýrii

Posmech Západu zo zastaranej armády akosi ignoruje podstatu: Putin nepozná škrupule.


Už ste čítali?