3x o poplatku

Autor: Drahomír Stránsky | 19.8.2016 o 8:00 | Karma článku: 6,34 | Prečítané:  2386x

Ako sa blíži november, ľudia sa čoraz viac zobúdzajú. Prihára a hrozí, že za byty a domy kvôli nastupujúcemu poplatku za rozvoj zaplatíme o pár tisícoviek viac.

Ako sa blíži november, ľudia sa čoraz viac zobúdzajú. Prihára a hrozí, že za byty a domy kvôli nastupujúcemu poplatku za rozvoj zaplatíme o pár tisícoviek viac. Teda všetci tí, čo ich ešte nemajú, no raz plánujú. Ak patríte medzi takých šťastlivcov, ktorí si musia veľmi dobre rozmyslieť čo s každým investovaným eurom, potom ste na správnej adrese.

Z diskusie, ktorá sa rozpútala na sociálnych sieťach a blogoch vyplýva, že samotný poplatok sa stal kontroverznou témou. Už vo svojich základoch. Z pôvodne dobrej myšlienky, ktorú samosprávy takmer jednohlasne a s nadšením odobrili sa vykľuli opraty pre aktuálnych tridsiatnikov. Teda aj tých, čo prichádzajú v húfoch do automobiliek, keďže práve ony (logicky) vyrábajú pozitívne čísla zamestnanosti.

1x o poplatku: Vyššie ceny

Najpálčivejšia otázka, nad ktorou sa automaticky musí zamyslieť každý, kto zvažuje hypotéku, aby si mohol dovoliť kúpiť solídny rodinný dom na predmestí alebo byt v širšom centre. A nehovorím teraz len o východe Slovenska, kde sú mzdy nižšie, ale aj o Bratislave a jej okolí. Pri prezeraní novostavieb zvažuje každý rozumne mysliaci človek svoje možnosti. Ceny a ešte raz ceny. Ak my niekto ponúkne tú istú nehnuteľnosť v auguste 2016 za 120 tisíc a následne v auguste 2017 za 130 tisíc eur, je jasné, že budem protestovať. Najmä, keď platy nerastú, tak rýchlo ako by sme chceli a štát živnostníkov škrtí všade, kde sa len dá.

2x o poplatku: Investície do infraštruktúry

Náplasťou poplatku a vyšších cien nehnuteľností má byť samotné určenie tejto dane (hoci samosprávy tvrdia, že o daň nejde). Vyberieme viac od ľudí a za to dostanú lepšie cesty, zelenšie verejné priestranstva, slovom takmer dokonalú infraštruktúru. Nenamietam. V menších obciach a mestečkách si to viem predstaviť. Tam, kde každý každého pozná. A ak sa niekomu niečo nepáči, tak večer zaklope starostovi na dvere a patrične mu vec dovysvetľuje. Otázka však znie – čo s Bratislavou a Košicami? Mesto a mestské časti. Kto mi zaručí, že ak sa vyberie 500 tisíc v Petržalke, všetko tam aj zostane? Nikto, pretože sa to rozdelí medzi mesto a mestská časť. Tá, v najlepšom prípade svoju polovicu, aj investuje, mesto to bude garantovať asi ťažko, a ako sa poznáme, zapláta cesty radšej na druhom konci. Vážne, na predvolebné slogany v zmysle „dali sme to“ už nenaletím ...

3x o poplatku: A čo zatepľovanie?

Čítal som, že poplatok napokon môžu platiť aj bytovky, ktoré zatepľujú. Nikde som rozumné vysvetlenie ministerstva dopravy alebo nejaký metodický pokyn nateraz nevidel (ak existuje, ospravedlňujem sa). Nechcem vyvolávať paniku, preto sa zmôžem len na konštatovanie, že je to trápne.

Čo teda s poplatkom? Rozumiem tomu, že veľké stavebné spoločnosti majú z neho strach, neskôr si to však vynahradia predajom bytov a domov za drahšie peniaze. Jednoducho zainvestujú a o niekoľko rokov, ak bude trh milosrdný tak ako dnes, sa im investícia vráti. Starostovia si vybudujú cesty a o dva roky, keď budeme voliť budú mať konečne na ruke aj hmatateľné výsledky. Jediní, ktorí prerobia budeme my – spoločnosť zarábajúca si na chlieb v slovenských automobilkách.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kaliňák o kauze Bašternák: Nič som neustál, situácia sa môže ešte zomlieť

Minister vnútra Robert Kaliňák sa po konci konferencie Smeru ponáhľal.

PLUS

Tragédia pochovaná pod tonami bahna

Pred päťdesiatimi rokmi zažila Británia jedno z najhorších nešťastí v histórii.


Už ste čítali?